Powrót

Wspinaj się po zdrowie

 

Różnego rodzaju aktywności fizyczne w dzisiejszych czasach są po prostu modne. Co raz bardziej popularne staje się wspinanie na ścianki. To przyjemniejsze od siłowni, poza tym zapewni ci dreszczyk zdrowych emocji.

 

Jeszcze nie tak dawno wspinałeś się po drzewach, chcąc odczuć możliwości swojego ciała. Wtedy kierowała tobą ciekawość poznawcza, która raczej zachowała się w każdym do dziś dnia. Jeżeli chętnie byś poeksperymentował, pokonując co raz to wymyślniejsze przeszkody, to ścianka wspinaczkowa jest sportem zdecydowanie dla ciebie. Wspinanie daje wiele radości, uczy uwagi i oczywiście w dużej mierze usprawnia ciało. W twoim wieku wypad na ściankę wspinaczkową może przynieść ci najbezpieczniejszy dreszczyk emocji, jak żaden inny sport. Masz bowiem pewność, że nawet jeśli spadniesz, nic ci się nie stanie.
 
Czemu ludzie się wspinają? Żeby zdobyć sukces w wybranej dziedzinie albo wyznaczony cel. Żeby dojść tam, gdzie nikogo przed nami jeszcze nie było- na sam szczyt swoich marzeń. Przede wszystkim wspinaczka pozwala na stanięcie ze sobą twarzą w twarz, na zmierzenie się z samym sobą. Uprawiając ten sport jesteś zmuszony do pokonywania własnych lęków i słabości, co w przyszłości owocuje poczuciem bezpieczeństwa i pełnego komfortu psychicznego. Chodzenie po ściankach wspinaczkowych daje więc ci wiele korzyści psychicznych. Ale nie tylko.
 
Chodzenie po ściankach wspinaczkowych uaktywnia wiele mięśni, o istnieniu których nie masz nawet pojęcia. Pokonywanie na niej przeszkód znacząco usprawnia twoje ciało, w końcu takie wspinanie się wymaga od ciebie wzmożonego wysiłku fizycznego i dobrej koncentracji. Nie chcesz przecież spaść. Co prawda zawsze jest się bardzo dobrze zabezpieczonym odpowiednimi linami i wspina się pod okiem instruktora, jednak nikt nie lubi smaku porażki. Wspinanie opiera się w dużej mierze na sile nóg. Trzeba mieć też silne palce u rąk, ale spokojnie- przy odpowiednim zapale oraz systematycznej pracy siła przyjdzie sama.
 
Wspinaczka umacnia twoje mięśnie, znakomicie rzeźbi ciało i pomaga spalać tłuszcz. Jest więc idealnym sposobem na pozbycie się dodatkowych kilogramów, których chcemy się pozbyć. Systematyczne uprawianie tego sportu przyniesie takie właśnie efekty. Poza tym wspinaczka daje dużo satysfakcji i radości z pokonywanych barier, co pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie. Wspinaj się po zdrowie!