Powrót

Wspinaczka skałkowa dla żądnych wrażen

 

Niektórzy z nas chodzą po górach, bo lubią przestrzeń i chrzęst śniegu pod podeszwą buta. Większość jednak pragnie zmierzyć się z wysokością. Przemierzać świat nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Bo człowiek to potrafi!

 

Wspinaczka skałkowa to jeden z wielu rodzajów wspinaczki, wyróżnia go fakt, że jest uprawiany w terenach górzystych i skalnych, ale bez śniegu i lodu. Wspinaczka zdobywa w ostatnich czasach coraz większą popularność wśród ludzi w różnym wieku i o różnych warunkach fizycznych. Bo chociaż jest sportem ekstremalnym, to jednak można ją uprawiać nie narażając zdrowia swojego i innych.
 
Wspinaczka skałkowa jest uprawiana jako rodzaj ekstremalnej rekreacji oraz jako dyscyplina sportowa. Polega ona na zdobywaniu i przechodzeniu stromych ścian skalnych. Robi się to określonymi drogami wspinaczkowymi. 
 
Co ciekawe, wspinaczka skalna bardzo często bywa sztuką wyboru. Precyzyjnego szacowania własnych sił, możliwości i umiejętności. W popularnych rejonach wspinaczkowych przez jedną ścianę skalną przechodzi bowiem często do kilkudziesięciu różnych dróg i wariantów pokonania skał. Miewają one różny stopień trudności.
 
Ludzie uprawiający ten sport wprowadzili na własny użytek wiele ciekawych, branżowych słów do swojego słownika. Wiesz, co to jest Zbułować się? To znaczy: zmęczyć mięśnie tak bardzo, że twardnieją, a wspinająca się osoba nie jest w stanie utrzymać chwytów.