Powrót

Jazda konna

 

Jazda konna to nie tylko sport, ale również obcowanie ze zwierzętami i naturą. Mieści w sobie niezliczoną ilość zalet. Ma charakter rekreacyjny, terapeutyczny i wyciszający.

 

Konie towarzyszą nam od setek lat. Dawniej wykorzystywane do prac polowych, transportu i walki, teraz znajdują swoje zastosowanie na wyścigach, a także w hipoterapii, czyli rehabilitacji psycho-ruchowej.

 
Dyscyplina ta pomaga nam w zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Wymusza od nas rozluźnienia mięśni, dzięki czemu wyzbywamy się towarzyszącego nam napięcia. Atutem tego sportu z pewnością jest przebywanie na świeżym 
powietrzu. Dzięki temu dotleniamy nasze ciało z daleka od miejskiego gwaru i zanieczyszczeń.
 
Hipoterapia ma na celu poprawienie sprawności fizycznej i psychicznej osobom niepełnosprawnym. Ma za zadanie zminimalizować zaburzenia emocjonalne, a także zwiększyć poczucie własnej wartości. Przyczynia się do poprawy równowagi, rozeznania w przestrzeni.
 
Konie z pewnością można zaliczyć do przyjaciół człowieka ze świata zwierząt. Dzięki tej dyscyplinie uczymy się opieki i troski. Uczy nas odpowiedzialności co w przyszłości można przełożyć na życie codzienne. Zwierzę wymaga od nas pewności siebie i właściwego kierowania. Wpływa również na nasz nastrój, podczas jazdy konnej uwalnia się niemała ilość endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia.