Powrót

Nieśmiałość

 

Wielu ludzi cierpi z powodu nieśmiałości - od jej łagodnej do skrajnej formy. Radzenie sobie z tą przypadłością jest niezmiernie trudne. To nieustająca walka z samym sobą. Wymaga sporo czasu, wysiłku, a przede wszystkim chęci zmiany.

 

Skąd się bierze nieśmiałość? Najczęściej wynika ona z większego problemu. Ludzie nieśmiali cierpią przeważnie na zaniżoną samoocenę i niskie poczucie własnej wartości. Mają tendencję do widzenia siebie w negatywnym świetle. Zazwyczaj zbytnio skupiają się na sobie. Cały dzień spędzają analizując własne działania, zachowania i wypowiedziane słowa. Zbyt dużą uwagę przykładają do własnych niepowodzeń. Obecność innych ludzi jest dla nich bardzo krępująca. Miewają bowiem wrażenie bycia obserwowanym. To stwarza niepokój i sprawia, że odczuwają niepewność o każdy ruch.

 
Życie z nieśmiałością jest zatem niezmiernie trudne. Jak więc sobie z nią radzić? Pierwszy krok w zmaganiach z nieśmiałością to samoświadomość. Należy się dowiedzieć, co wyzwala nieśmiałość. Czy czujesz się nieśmiały w obecności obcych ludzi? Czy stres wywołują osoby, które podziwiasz? Czy przeraża cię uczenie się nowych umiejętności? Czy nie wiesz jak zachować się w nowej sytuacji? Określenie i nazwanie własnego lęku pomoże w jego oswojeniu i zrozumieniu.
 
Niezmiernie ważne jest też pozbycie się niskiej samooceny. Wystarczy odnaleźć w sobie swoje mocne strony i skupić się na nich. Zidentyfikowanie swoich zalet zwiększy poczucie własnej wartości i podbuduje ego. To droga do większej pewności siebie. Ponadto, zamiast skupiać się na własnej niezręczności, należy zacząć koncentrować się na innych i tym, co mają do powiedzenia. Co ciekawe, w zwalczaniu nieśmiałości może również pomóc prawidłowa postawa – głowa uniesiona do góry, ramiona skierowane do tyłu. Badania wskazują, że wówczas ludzie czują się bardziej autorytatywni i pewni siebie.
 
Trzeba sobie również uświadomić, że każdy czuje się czasem nieśmiały. Nawet najbardziej popularne osoby przeżywają niepewność i niezręczność. Każdemu od czasu do czasu brakuje pewności siebie. Niepokój i strach są bowiem naturalnymi emocjami. Nie można ich jednak zbytnio wyolbrzymiać, lecz starać się je przezwyciężać.