Powrót

Mowa ciała

 

Chciałbyś czasem podejść do jakiejś osoby i zapytać jakim jest człowiekiem? A może byłoby lepiej, gdyby to właśnie ta osoba zwróciła się do ciebie z takim pytaniem? W tym artykule możesz się dowiedzieć jak wykorzystać mowę swojego ciała w kontaktach społecznych.

 

Komunikacja niewerbalna według wielu specjalistów stanowi ponad połowę komunikatu naszej konwersacji. Odnosi się ona do zajmowanego w danej chwili stanowiska psychicznego. Do wyżej wymienionego sposobu porozumiewania zalicza się: mimikę, postawę ciała, gesty, kontakt wzrokowy czy też wygląd.

Dzięki mowie ciała często nieświadomie wysyłamy do środowiska sygnały dotyczące naszego stanu emocjonalnego. Jednak może także okazać się pomocna, gdy chcemy przyciągnąć uwagę drugiej osoby. Jeśli chcesz wzbudzić czyjeś zainteresowanie - pokaż to! Wyprostuj się i unieś lekko głowę, ale nie zadzieraj nosa. Niech twoje ciało pokazuje, że jesteś pewna siebie. Postaraj się nawiązać kontakt wzrokowy. Niech będzie on krótki, ale powtarzający się. Mogą pojawić się drobne uśmiechy podczas wymiany spojrzeń.

Co dalej? Czy wiesz jak zachować się podczas rozmowy? Zajmij otwartą postawę, staraj się nie zakładać rąk na piersiach. Takie osoby są postrzegane jako niechętne do rozmowy, chłodne i oschłe. Krzyżowanie nóg też nie jest wskazane. Ustaw je czubkami do rozmówcy. Stopy skierowane w inna stronę mogą oznaczać brak zainteresowania, niechęć do prowadzenia rozmowy. Unikanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą także może być odebrane jako lekceważące. Pamiętaj jednak, że niektóre z odczytanych zachowań mogą być wywołane zwyczajnym stresem, a nie negacją nowo poznanej osoby.